Wolontariusze III LO na Olimpiadach Specjalnych

W dniach 6-9 października 2016r. pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Pana Marka Woźniaka, odbył się XVII Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej 7-osobowej Drużyn Męskich i  Żeńskich Olimpiad Specjalnych. Organizatorem był zaprzyjaźniony z III Liceum Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie, który powierzył nam funkcję wolontariatu. Zadaniem wolontariuszy był opieka nad 260 zawodnikami – piłkarzami z niepełnosprawnością intelektualną, zrzeszonych w Oddziałach Regionalnych Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska a reprezentujących 16 województw. Nasi uczniowie jako tzw. Wolontariusze od Ekip zamieszkali wraz ze swoimi podopiecznymi  w Licheniu.  Na stadionie piłkarskim im. Mariana Paska przy ul. Dmowskiego w Koninie, gdzie odbywały się mecze, wolontariusze sportowi na boiskach służyli pomocą  profesjonalnym sędziom piłkarskim. Nasza wspaniała Grupa Ratownicza „OKOŃ” pod czujnym okiem lekarzy przez dwa dni wykonywała badania medyczne wszystkim zawodnikom. Zawodnicy w ramach programu” ZDROWY SPORTOWIEC” mieli okazje sprawdzić swoje zdrowie w ramach 4 modułów - zdrowy uśmiech, zdrowe oczy, zdrowy słuch i sprawne stopy. Ogólnie z naszej szkoły w czterodniowej akcji wolontariatu brało udział 48 wolontariuszy. Powierzono im także obowiązki wolontariuszy technicznych i porządkowych. Wszyscy  sumiennie wykonywali swoje zadania i godnie reprezentowali naszą szkołę.
Turniej Olimpiad Specjalnych w naszym mieście to profesjonalnie przygotowana impreza, dopracowana w każdym calu. Wolontariuszom oraz piłkarzom nie była w stanie przeszkodzić nawet zmienna pogoda (czasem słońce, czasem deszcz), bowiem wszystkim dopisywały nastroje. Uczestnicy wykazali się ogromną  wolą walki, duchem rywalizacji godnym najlepszych piłkarzy, wolontariusze natomiast świetnie sprawdzili się nie tylko jako  wspaniali pomocnicy i opiekunowie. Byli dla uczestników zmagań kimś więcej: żywiołowo reagującymi kibicami, a często też przyjaciółmi  na dobre i złe.  Koordynatorem wolontariuszy była pani pedagog Jolanta Krakowska.