III Liceum Ogólnokształcące im. C.K.Norwida w Koninie
ul.Szymanowskiego 5, 62 -510 Konin
tel. 063 2448707

|e-mail: 3lo@liceum3-konin.edu.pl
O włos od zwycięstwa

Dużym sukcesem zakończył się udział zespołu debat oksfordzkich z naszej szkoły w Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, który odbył się 13 lutego w Poznaniu. Nasi uczniowie przeszli do finału, mając za sobą 5 zwycięskich potyczek. W ostatnim pojedynku, nie bez walki, ustąpiliśmy pola drużynie z II LO w Poznaniu i to ona pojedzie na ogólnopolski turniej będący finałem etapów wojewódzkich.
 
W Poznaniu pojawiło się 12 grup z całej Wielkopolski. Nasz zespół debatował w składzie: Wiktoria Walczak, Aleksandra Musiał, Julia Smogór, Aleksander Sobczak i Mariusz Wieczorek. W grupie B spotkaliśmy się z debatantami  z I LO w Lesznie zwycięstwo 3:0 (242:202), z I LO w Swarzędzu 3:0 (211:135) oraz LO w Kole 3:0 (238:219).
Z kompletem zwycięstw zajęliśmy pierwsze miejsce w grupie. W ćwierćfinale zmierzyliśmy się z LO w Lesznie wygrywając 3:0 (206:171), w półfinale pokonaliśmy II LO w Koninie (II) 3:0 (244:170)
W finale, broniąc tezy: Polki odegrały najważniejszą rolę w kształtowaniu postaw patriotycznych w narodzie w XIX i XX w. przegraliśmyz II LO w Poznaniu 2:5 (545:587)
 
Rok temu, w poprzedniej edycji Turnieju IPN, nasz skład debiutował w debatach oksfordzkich, w tym roku był już w finaleJCieszymy się więc z gratulacji, które nasi debatanci otrzymywali od jurorów: pracowników naukowych Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Poskiemu w Poznaniu oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
 
Pozostałe tezy IV Turnieju Debat Historycznych IPN:
Teza I: Armia Wielkopolska była najnowocześniejszą formacją zbrojną odradzającej się Polski.
Teza II: Ignacy Jan Paderewski miał decydujący wpływ na wybuch Powstania Wielkopolskiego.
Teza III: Działania dyplomatyczne odegrały większą rolę w przyłączeniu ziem zaboru pruskiego do odradzającej się Polski, niż działania militarne.
Teza IV: Józef Piłsudski miał największe zasługi dla odbudowy niepodległego państwa polskiego w 1918 r.
Teza V: Walka zbrojna była skuteczniejszą drogą wiodącą Polaków do niepodległości niż postawy pozytywistyczne.
 
Turniej Debat Historycznych IPN był współorganizowany przez UAM i Fundację Edukacyjną G5.

 O włos od zwycięstwa
 O włos od zwycięstwa