III Liceum Ogólnokształcące im. C.K.Norwida w Koninie
ul.Szymanowskiego 5, 62 -510 Konin
tel. 063 2448707

|e-mail: 3lo@liceum3-konin.edu.pl
KONIN MIASTO KOBIET - PIERSI W MIEŚCIE

W ramach projektu „Konin Miasto Kobiet”, Koniński Klub „Amazonki” przeprowadził w naszej szkole spotkania edukacyjne pod nazwą „Piersi w mieście” promujące wczesne wykrywanie raka piersi.
Statystyki są przerażające, co 90 minut jedna Polka umiera na raka piersi. Rocznie rejestruje się około 16.000 nowych zachorowań, z czego tylko 1/3 można leczyć operacyjnie - pozostałe rozpoznania są stawiane zbyt późno. Rak piersi nie musi być wyrokiem. Wczesna diagnoza i leczenie pozwalają na całkowite wyleczenie i powrót do normalnego życia.
Począwszy od 18 roku życia, systematyczne samobadanie piersi powinno stać się nawykiem kontynuowanym przez całe życie. Kobiety, które regularnie (raz w miesiącu) przeprowadzają samobadanie piersi, mogą wykryć guz wielkości około 1 cm. Guz wielkości do 2 cm, który okazałby się zmianą złośliwą: jest zwykle nowotworem w I stopniu zaawansowania i jest prawie w 100% wyleczalny. Najlepszym momentem do przeprowadzenia badania piersi jest 2-3 dzień po miesiączce. Samobadanie piersi jest proste i szybkie – można je przeprowadzić w ciągu 10-15 minut. Samokontrola piersi pozwala zredukować ryzyko zachorowania na nowotwór sutka. Pamiętaj, że
aż w 9 na 10 przypadków guz sutka jest wykrywany przez same kobiety, które zaniepokojone zmianami w piersiach same zgłaszają się do lekarzy. Samobadanie piersi to jeden z podstawowych czynników zapobiegania rakowi piersi.
Uczestniczki spotkania na modelu piersi mogły nauczyć się samobadania.
Można pobrać na smartfona bezpłatną mobilną aplikację „Breast Test”. Ma ona - niczym trener - pomóc wyrobić paniom nawyk właściwej i regularnej samokontroli piersi. Program "Breast" Test wyjaśnia krok po kroku, które obszary piersi należy badać, w jaki sposób, kiedy i na co szczególnie zwracać uwagę.
Aplikacja „Breast Test” jest projektem stworzonym przez firmę Roche we współpracy z Federacją Stowarzyszeń „Amazonki”. Można ją będzie pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play [https://play.google.com/store/apps/details?id=com.positiva.breasttestapp].