III Liceum Ogólnokształcące im. C.K.Norwida w Koninie
ul.Szymanowskiego 5, 62 -510 Konin
tel. 063 2448707

|e-mail: 3lo@liceum3-konin.edu.pl
Kopalnia Mówców
Sukcesem uczniów „Trzeciego” zakończyły się pierwsze w historii Polski debaty oksfordzkie rozegrane… 320 m pod ziemią! Nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce, a Ola Musiał została najlepszym mówcą turnieju.
Pierwszy Ogólnopolski Turniej Debat Oksfordzkich „Kopalnia Mówców” odbył się 1 czerwca w zabytkowej XIX-wiecznej kopalni Guido w Zabrzu.Pod ziemię zjechało 7 zespołów z całego kraju. Jedna drużyna, ze Szczecina, nie dojechała na debaty. Organizatorom tego wyjątkowego wydarzenia przyświecała myśl, że w kopalni można wydobywać nie tylko węgiel, ale też prawdziwe talenty spośród debatantów. Z tym wyzwaniem nasz zespół zmierzył się w składzie: Aleksandra Musiał, Julia Smogór, Wiktoria Walczak, Aleksander Sobczak.
W fazie grupowej pokonaliśmy debatantów z Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy i ulegliśmy zespołowi z IV LO z Sosnowca. W półfinale, po bardzo wyrównanym pojedynku, pokonaliśmy zespół I LO w Gdańsku, a w finale ponownie zmierzyliśmy się z IV LO z Sosnowca, które pokonało w półfinale III LO z Krakowa. Na finiszu rozgrywek ocenianym przez pięciu sędziów wygraliśmy stosunkiem głosów 4:1, debatując jako propozycja tezę – „Polska powinna zaprzestać importu węgla z Rosji”.
Tematy wcześniejszych pojedynków:
1. W latach trzydziestych Polska powinna była sprzymierzyć się z III Rzeszą.
2. Mając na uwadze kontekst konferencji w Monachium, Polska w 1938 roku nie powinna
była zajmować Zaolzia.
3. Radykalne działania ruchów ekologicznych (w tym także tzw. ekoterroryzm) są we
współczesnym świecie usprawiedliwione.
Gratulujemy naszym nieustraszonym debatantom!:-)

Kopalnia Mówców
Kopalnia Mówców
Kopalnia Mówców