III Liceum Ogólnokształcące im. C.K.Norwida w Koninie
ul.Szymanowskiego 5, 62 -510 Konin
tel. 063 2448707

|e-mail: 3lo@liceum3-konin.edu.pl
Olimpiada Myśli Jana Pawła II.
W dniach 19-20 czerwca 2015 roku w Suwałkach odbył się ogólnopolski etap Olimpiady Myśli Jana Pawła II. Tegorocznym zmaganiom przyświecały słowa Papieża-Polaka wypowiedziane podczas ostatniej pielgrzymki do ojczyzny – „Przestańcie się lękać”. Celem konkursu było propagowanie wśród osób młodych chrześcijańskich wartości oraz zachęcenie do zapoznania się z przepięknym dorobkiem, jaki pozostawił po sobie Jan Paweł II. Zakres materiału obejmował liczne kazania i przemówienia świętego papieża, szczególnie zaś te skierowane do młodzieży. Przed uczestnikami postawiono też nie lada wyznanie – musieli zmierzyć się z trzema literackimi i naukowymi dziełami tego wybitnego teologa i filozofa. Patronat honorowy nad olimpiadą objęła Minister Edukacji Narodowej – Joanna Kluzik-Rostkowska.
 
W konkursie wzięło udział blisko 40 uczestników szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Naszą szkołę w olimpiadzie reprezentował Jakub Telman – uczeń klasy IF, którego do konkursu przygotowywał i duchowo wspierał ks. Marcin Pachliński. Jako zdobywca I miejsca w zmaganiach wojewódzkich Jakub znalazł się w gronie trzech szczęśliwców z Wielkopolski, którzy 19 czerwca zasiedli do pisemnej części konkursu. Organizatorzy na tej podstawie wyłonili 13 osób, które zakwalifikowały się do etapu ustnego. Przed komisją konkursową w tej części stanął także nasz uczeń.
 
Jakub w ostatecznej klasyfikacji zajął II MIEJSCE, uzyskując tytuł laureata. Wśród nagród, ufundowanych m. in. przez Kuratorium Białostockie, biskupa Diecezji Ełckiej czy Prezydenta Miasta Suwałk znalazła się także ta jedna szczególnej wagi – indeks na trzy wyższe uczelnie – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz krakowską Akademię Ignatianum. Oferta kierunków jest bogata – Jakub może wybierać nie tylko wśród nauk teologicznych lub filozoficznych – otworem stoją także drzwi na wydział dziennikarstwa, historii i dziedzictwa narodowego, socjologii, a nawet na studia psychologiczne oraz z zakresu ochrony przyrody.