Ahoj przygodo!

Arek, uczeń klasy II D nie boi się wyzwań, w życiu wyznacza sobie rozmaite cele i następnie konsekwentnie dąży do ich realizacji. Od dawna marzył o dalekiej, morskiej podróży i choć marzenie to wydawało się nieosiągalne, to jednak udało się je zrealizować.
19 września jako jedyny Wielkopolanin wyruszył z Konina do Szczecina, aby tam zaokrętować się na pokład pięknego polskiego żaglowca FRYDERYK CHOPIN a następnie popłynąć w rejs aż do Malagi w ramach akcji „Morska Niebieska Szkoła”. Trasa rejsu, który potrwa ponad dwa miesiące będzie wiodła poprzez wiele ciekawych, bardziej i mniej znanych miejsc: miasta w cieśninach duńskich, niemiecką wyspę Helgoland, Amsterdam, Ostendę, Wyspy Brytyjskie, Portugalię czy Gibraltar.
Taki rejs to nie tylko swoista lekcja życia lecz przede wszystkim wielka, wspaniała przygoda, o której wielu może tylko pomarzyć. To połączenie nauki szkolnej z zabawą, poznawanie uroków żeglarstwa, odkrywanie podstaw nawigacji, możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc, zagranicznych portów oraz znakomita szansa na nawiązanie międzynarodowych znajomości i przyjaźni. Uczestnicy podczas rejsu stanowią pełnoprawną załogę i wykonują wszelkie prace związane z prawidłowym funkcjonowaniem żaglowca. Jedynie zgodna współpraca pomiędzy załogantami, czynne uczestnictwo w wachtach nawigacyjnych, bosmańskich, kambuzowych, czy trapowych sprawi, że uda się szczęśliwie dotrzeć do celu podróży. Wszystkich czekają niesamowite wrażenia i doznania, ale też ciężka i mozolna praca w trudnych warunkach. Morze uczy pokory wobec sił natury, wymaga od żeglarzy nie tylko miłości lecz także hartu ducha i wytrwałości. Z całą pewnością niesamowitym doznaniem będzie dla każdego, również dla Arka, przełamanie swoich ograniczeń oraz słabości i wejście na maszt w celu klarowania żagli.

Arek
Arek 2
Żaglowce 3

W trakcie Niebieskiej Szkoły uczestnikom oprócz żeglugi towarzyszy również nauka. Arek podczas rejsu będzie musiał pogodzić swoje obowiązki względem statku z zajęciami lekcyjnymi, które realizowane są na podstawie programów dydaktycznych. Obowiązkowo musi przeczytać lekturę – Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”.
Przed Arkiem przygoda życia. Mamy jednak nadzieję, że będzie nam przesyłał wiadomości i fotki z rejsu abyśmy i my mogli poczuć magię pływania pod żaglami wspaniałego polskiego żaglowca. Relacje będą zamieszczane na szkolnym facebooku.
Życzymy Ci Arku słońca, samych pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem.