„Sztafeta Pamięci – losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”
Ponadregionalny konkurs historyczny „Sztafeta Pamięci – losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej” udowodnił, że historii można uczyć się nie tylko ze szkolnych podręczników, ale także od swoich najbliższych. Ideą przyświecającą organizatorom tego projektu, Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Instytutowi Pamięci Narodowej i Wielkopolskiemu Muzeum  Niepodległości, było umacnianie więzi międzypokoleniowych kształtujących tożsamość narodową i poczucie identyfikacji z Ojczyzną, rozwijanie zainteresowania przeszłością oraz pobudzanie pasji badawczych młodzieży.

W gali finałowej, 7 kwietnia br., mieli zaszczyt uczestniczyć uczniowie III LO w Koninie – KACPER KUBIAK – laureat I miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, a także MARTA  STRÓŻCZYK, która zajęła III miejsce.

Po oficjalnej uroczystości, wzruszającej szczególnie ze względu na obecność licznego grona członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, zgromadzeni zwiedzili Fort VII, który w latach 1939 – 1945 był niemieckim obozem koncentracyjnym, następnie więzieniem policyjnym Gestapo i obozem przejściowym. Dla zwycięzców ogólnopolskiej „Sztafety Pamięci” przygotowano wyjazd edukacyjny do Niemiec i Austrii, podczas którego zwiedzać będą miejsca związane z naszą historią, m.in. Dachau, Mauthausen, Melk, Zamek Hartheim, Linz.
„Sztafeta Pamięci – losy mojej rodziny w czasie  II wojny światowej”