Festiwal Nauki i Sztuki 2018
            Wykłady “To jest mój obraz” oraz “Sztuka jako nie/porozumienie”  wygłoszone przez dr hab. sztuk  plastycznych Magdalenę Gryskę – profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Roberta Brzęckiego - kulturoznawcę, kuratora galerii CKiS  Wieża Ciśnień w Koninie zainaugurowały w dniu 12.12.2018r., w naszej szkole, kolejną edycję Festiwalu Nauki i Sztuki, tym razem pod hasłem „Mydło i powidło”.
            Podczas trwania imprezy uczniowie mieli możliwość wysłuchania prelekcji przygotowanych zarówno przez zaproszonych gości, jak i swoich koleżanki i kolegów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: p.Justyna Król z wykładem „5 największych wyzwań przed nami, czyli Miejskie Czarne Słonie”, p.Agata Bojar opowiadająca o studiach i planowaniu kariery zawodowej, p.Damian Kruczkowski prowadzący nas śladami Edwarda Reymonda, p.Roman Popławski, który przypadkiem spełnił marzenia, p. Karolina Antkowiak przedstawiająca świat w trójwymiarze, p. Dorota Braziewicz z wykładem „Odkryj w sobie pasję naukową”, lekarz - p. Marita Rusin mówiąca o profilaktyce chorób nowotworowych, a także p. Marcin Loch - doktorant w Zakładzie Latynistyki Instytutu Filologii Klasycznej w Poznaniu z prelekcją pod tytułem „Latinitas renascens”, p. Natalia Tończyk - doktorantka w Katedrze Prawa i Postępowania Cywilnego, studentka psychologii prowadząca wykład “Być albo nie być - oto jest pytanie”, czyli o podejmowaniu decyzji…, oraz p.Marta Staszak opowiadająca jak nie dać się zwariować w medycznym świecie.
            Festiwal Nauki i Sztuki to nie tylko prelekcje i wykłady, lecz także warsztaty. Pan Krystian Weber - instruktor piosenki przy CKiS DK Oskard w Koninie, juror wielu konkursów wokalnych i muzycznych poprowadził, dla naszych uzdolnionych muzycznie uczniów, warsztaty wokalne, a p. Karina Akseńczuk podczas warsztatów „Migać każdy może” pokazała uczniom klasy 3G, że faktycznie … migać każdy może :)
            Tajemną wiedzę o stypendiach dla licealistów przekazali naszym uczniom Milena Andrzejewska z kl. 3b wraz z Krzysztofem Dziardzielem - uczniem klasy drugiej chem-fiz-mat z Liceum Akademickiego w Toruniu.
            Czym byłby tegoroczny festiwal, gdyby nie fascynujące wykłady  naszych uczniów, którzy opowiadali m.in. o: historii mody, portalach społecznościowych, magii liczb, sztuce prezentacji, tajemnicach chromu, psychologii sukcesu, medycynie wczoraj i dziś, chorobach i higienie układu nerwowego, kostiumach filmowych, a także o Japonii, czasie, mężczyznach z Marsa i kobietach z Wenus. Istne mydło i powidło ;)
Również w tym roku nie zabrakło uczniów, którzy swoje prezentacje przygotowali w języku angielskim: Plastic’s not fantastic, One year old at birth already?! Welcome to South Korea!, Different  types of English accents. English rock music through the years.
            Podczas Festiwalu Nauki i Sztuki swoje projekty prezentowali również członkowie Szkolnego Klubu Arduino. Nowością podczas tegorocznej edycji imprezy były debaty w formacie oksfordzkim.
            Podczas trwania festiwalu wszyscy mogli podziwiać wystawę przepięknych prac plastycznych wykonanych przez uczniów III Liceum.
            Festiwal Nauki i Sztuki już za nami. Zapraszamy na kolejny… już za rok.