Uczniowie III Liceum debatują z kandydatami na Prezydenta Konina

10 listopada 2010 r. w murach III Liceum, na zaproszenie  Klubu Młodego Obywatela,stawili się w komplecie  kandydaci do fotela Prezydenta Konina w wyborach samorządowych, panowie: Sławomir Matysiak, Józef Nowicki, Wiesław Steinke, Marek Waszkowiak i Dariusz Wilczewski.
            W charakterze gości na debatę przybyli :Tomasz Nowak – poseł na Sejm RP , Sławomir Lorek – dyrektor II Liceum , Dariusz Sypuła – dyrektor III Liceum i nauczyciele naszej szkoły. Uczestnikami debaty byli uczniowie klas o profilu humanistyczno – dziennikarskim  i  prawnym: 3d, 3g, 2d, 2g, 1d, 1e. W sali gimnastycznej, którą przystosowano do potrzeb debaty, kandydatów, gości i uczestników powitała  Katarzyna Łopacińska – przewodnicząca Rady Samorządu Uczniowskiego,  po czym dalsze prowadzenie spotkania przekazała uczniom klasy 3d : Ewie Nowak i Joannie Wiśniewskiej oraz Waldemarowi  Pleszewie i Krzysztofowi Walczakowi. Nad całością debaty czuwał pomysłodawca i główny organizator Jan Maciejewski.
            Po wylosowaniu kolejności wystąpień, stosując się do wyznaczonego limitu 3 minut, kandydaci zaprezentowali zebranym fragmenty swoich programów wyborczych – kładąc nacisk na problematykę dotyczącą perspektyw dla młodego pokolenia mieszkańców Konina.
Po tej prezentacji nastąpiły kolejne rundy pytań zadawanych przez  prowadzących lub przez pozostałych uczestników debaty  m.in.: Monikę Piasecką, Kamilę Rabińską, Paulinę Jadczak, Martę Maciejewską i Marcina Niewiadomskiego z klasy 1d ; Joannę Bednarowską, Ewelinę Konopińską i Rafała Kasprzyka z klasy 2d ; Bartosza Grzelaka z klasy 2g oraz Martę Karczewską z klasy 3d.
Pytania dotyczyły  problemów lokalnej służby zdrowia ,oświaty i kultury, opieki społecznej, gospodarki, nowych inwestycji i rynku pracy dla absolwentów zamierzających po studiach wrócić do Konina. Trzeba przyznać, że kandydaci byli dobrze przygotowani i nie udzielali wymijających odpowiedzi, tylko prezentowali przekonywujące argumenty świadczące o znajomości tematu. Na pochwałę zasługuje dyscyplina czasowa kandydatów, co pozwoliło na sprawne przeprowadzenie debaty. W końcowych wypowiedziach wszyscy kandydaci zaapelowali do uczestników debaty o obywatelską aktywność i udział w wyborach.
                        Prowadzący  podziękowali  kandydatom za możliwość wymiany poglądów i przekazane informacje o ich zamierzeniach dotyczących rozwoju Konina, życząc powodzenia w wyborach i wygranej najlepszemu z  równych. Debata młodzieży III Liceum z kandydatami na Prezydenta Miasta Konina spotkała się - tradycyjnie już , z bardzo dużym zainteresowaniem lokalnych mediów.
            Była to kolejna, praktyczna lekcja edukacji obywatelskiej w III Liceum, realizowana  w ramach projektu CEO „Młodzi głosują” , tym razem pod hasłem  „Mam prawo wiedzieć – Konin  perspektywa 2015”