Jak pisać recenzje filmowe?
Podczas dwudniowych warsztatów dziennikarstwa filmowego z krytykiem Łukaszem Maciejewskim 10-osobowa grupa licealistów i gimnazjalistów z Konina, Żychlina i Starego Miasta pracowała nad recenzją filmu „Ja też” Antonio Naharro i Alvaro Pastor. Ten  poruszający obraz młodzież obejrzała na wrześniowym spotkaniu w ramach cyklu Kino Europa. Powstał wspólny tekst, który można tu przeczytać (poniżej). Zostanie także opublikowany na łamach ostatniego listopadowego numeru tygodnika „Przegląd Koniński”. Młodym piórom gratulujemy i zachęcamy do lektury! Wytypowanym przez panią Elżbietę Ryś uczniom Ewie Gołzie i Jakubowi Telmanowi gratulujemy w sposób szczególny, bo to oni reprezentowali nasze liceum wśród dziesięcioosobowej elity młodych twórców. Jakub Telman z klasy II F wykazał się ogromną humanistyczną wiedzą i napisał najlepszą recenzję filmu "Ja też". Uczestnicy otrzymali certyfikaty. Gratulujemy Im serdecznie i zachęcamy do przeczytania recenzji, która jest wspólną pracą wszystkich uczestników. Wkrótce recenzja ukaże się w naszym regionalnym tygodniku "Przeglądzie konińskim".

Zapraszamy do lektury :)

NORMALNI INNI

"Ja też", reż. Antonio Naharro, Álvaro Pastor

Herbata stygnie. Matka woła syna na kolację. Jest zajęty pisaniem pracy dyplomowej. A poza tym choruje na Downa...

Początki nigdy nie są łatwe. Film "Ja też" to opowieść o 34-letnim Danielu i jego trudnościach w pokonaniu muru uprzedzeń i niezrozumienia. Bohater uzbrojony jest w uśmiech i inteligencję. Pomimo choroby Daniel funkcjonuje jak zwykła osoba, skończył studia na dwóch kierunkach. Zaczyna swoją pierwszą pracę, poznaje kobietę, w której szybko się zakochuje.

Film powstał na podstawie życiorysu Pabla Pinedy, odtwórcy roli Daniela, który jako pierwszy mężczyzna z zespołem Downa zdobył wyższe wykształcenie. W roli Laury partneruje mu gwiazda hiszpańskiego kina - Lola Dueñas.

Dzieło Antonio Naharro i Álvaro Pastora porusza ważne tematy, przedstawiając je w lekkiej formie, zrozumiałej dla przeciętnego widza. Głównym tematem jest szeroko rozumiana niepełnosprawność. Problemy ludzi z zespołem Downa są w kinie obwarowane tabu, uważane za zbyt kontrowersyjne: lepiej ich nie poruszać. Film Naharro i Pastora może zmienić tę perspektywę.

Nie znajdziemy tutaj scen rodem z amerykańskiego kina głównego nurtu, lecz zwykłą, szarą - ale jakże fotogeniczną codzienność bohaterów. W "Ja też" ukazana została relacja uczuciowa trzech przecinających się par: mężczyzny z zespołem Downa i zdrowej kobiety; "normalnej" pary; a także związek młodych, niepełnosprawnych ludzi. Różnice między nimi nie są aż tak oczywiste, jak by się wydawało na początku. Wszyscy mamy przecież podobne pragnienia i marzenia, dotyczące również sfery uczuciowej.

Film skłania do przemyśleń, jak daleko sięga nasza tolerancja. Do jakiego stopnia boimy się tego, co obce, nieznane." Ja też" jest także filmem o różnych odcieniach uczucia. Ludzie z zespołem Downa, podobnie jak "normalni", potrafią się śmiać, ale także płakać i przeklinać los. Nie ma "ich" i "nas": wszyscy chcemy być kochani.

"Ja też" posiada cechy dramatu, ale dramatem nie jest. To konglomerat gatunkowy: trochę komedia, melodramat i tragedia. Muzyka Guille Milkyway nadaje całości lekkiego popowego klimatu, przypominającego nastrojem komedie romantyczne. Dynamiczny sposób kręcenia filmu z tak zwanej ręki, sprawia wrażenie, że czujemy się uczestnikami wydarzeń.

"Ja też" był w Hiszpanii wydarzeniem sezonu: został entuzjastycznie przyjęty, o czym świadczą liczne nagrody i nominacje. Zamiast przepełnionego ckliwością i natrętnym moralizatorstwem melodramatu, otrzymaliśmy inteligentną opowieść z uniwersalnym przesłaniem, która zaskakuje subtelnością.

Film wyraziście pokazuje, kto żyje blisko nas i jak powinniśmy go postrzegać. Nie warto wierzyć w stereotypy, najpierw trzeba poznać "innego" człowieka, spróbować go zrozumieć. Osoby z zespołem Downa nie potrafią kłamać i udawać. Podczas gdy inni nakładają maski i udają kogoś, kim nie są, bohaterowie do końca pozostają sobą. "Bardziej kochani" mogą zmieniać świat na lepsze. Każdy ma przecież prawo do miłości. My i oni. Ja też!

Mateusz Busse, Sylwia Zabłocka, Oliwia Pawłowska, Natalia Niemiec, Kaja Przybysz, Jędrzej Grzelczak, Wiktoria Kaczmarek, Aleksandra Ficner, Adrianna Błaszkowska, Jakub Telman

Recenzcja filmowa
Recenzja filmowa 2