Olimpiada Chemiczna

W dniach 28-29 stycznia br. na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu odbył się II etap 57. Olimpiady Chemicznej. Już po raz drugi Kacper Nijakowski zakwalifikował się do udziału w tych 2-dniowych zawodach złożonych z 5 zadań teoretycznych z chemii analitycznej (miareczkowanie kompleksometryczne roztworem EDTA), nieorganicznej (krzem i jego związki), fizycznej (kinetyczny efekt izotopowy), organicznej (synteza leku łagodzącego objawy choroby Parkinsona) i związków naturalnych (analiza heptapeptydu) oraz zadania laboratoryjnego z analizy jakościowej (reakcje utleniania i redukcji). Z 32 uczestników z okręgu poznańskiego jedynie 4 uczniów osiągnęło ustalony przez Komitet Główny próg kwalifikujący do III etapu. Uczniowi naszej szkoły zabrakło paru punktów do awansu. Gratulujemy uzyskanego wyniku.