Wakacyjny wyjazd na „EURO WEEK – Szkoła Liderów” w Długopolu Zdroju

W dniach od 17 do 21 sierpnia 2014r braliśmy udział  ( Ola III B, Paweł i Dawid III C, Paulina, Patrycja Martyna II D, Joasia, Weronika II B2, Konrad i Jakub II C ) w ogólnopolskim obozie edukacyjnym, opartym na metodach stosowanych w Unii Europejskiej. Zajęcia  odbywały się w pięknie położonym, wśród gór Bystrzyckich  i Orlickich, w Kotlinie Nysy Kłodzkiej, ośrodku wczasowym „Aleksander” w Długopolu Zdrój. Uczestnikami  byli uczniowie liceum i gimnazjum z Wrocławia, Płońska na Mazowszu i Szwajcarii Kaszubskiej. Zajęcia w formie  interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych oraz ćwiczeń prowadzone były przez wolontariuszy-szkoleniowców Europejskiego Forum Młodzieży. Kierownikiem Wolontariuszy był Mirnizami Ebdulzade z Azerbejdżanu( pseud. Mr  Masakra, z wykształcenia ekonomista). Towarzyszyli mu Wolontariusze z Łotwy, Indii, Belgii, Bułgarii, Włoch, Turcji i Francji. Program Euro Week obejmował 4 bloki tematyczne: „Praca, praca w grupie”, „Kierowanie”, „Kultury świata”, „Europa-stosunki międzynarodowe”. Wszystkie zajęcia programowe odbywały się w języku angielskim. Wolontariusze przedstawili uczestnikom obozu m.in. tradycje, kulturę i historię swoich państw w formie filmów i prezentacji multimedialnych. Ponadto w programie znalazły się również  autoprezentacje uczestników i wolontariuszy. W trakcie pobytu odbyła się wycieczka po Ziemi Kłodzkiej. Uczestnicy  zwiedzili Bystrzycę Kłodzką i Muzeum Filumenistyczne zapałek, Twierdzę  Kłodzką i przepiękne okolice Długopola Zdroju. Młodzież rozwijała  umiejętności komunikacji w języku angielskim, społecznego przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole. W trakcie trwania szkolenia wszyscy uczestnicy zapoznali się z zasadami projektów Wolontariatu Europejskiego, jak również Międzynarodowej Wymiany Młodzieży. Każdy z uczestników oraz nasza szkoła otrzymała Certyfikaty potwierdzające ukończenie obozu Euro Week – Szkoła Liderów. Mile spędzony czas na wspólnych intensywnych zajęciach zaowocował zawarciem wielu przyjaźni, również międzynarodowych oraz licznymi zdjęciami, które będą nam przypominać o miłych chwilach spędzonych wspólnie z naszymi nowymi zagranicznymi przyjaciółmi. Następny planowany wyjazd w czasie ferii zimowych.

Zapraszam!
Jolanta Krakowska