Dzień Samorządności z Dniem Języków Obcych

21 marca 2014r. w III Liceum im. C.K. Norwida miały miejsce uroczyste obchody Dnia Samorządności (popularnie nazywane ‘Dniem Wiosny’) z Dniem Języków Obcych, których tematem przewodnim było hasło: „Edukacja Globalna – żyjemy dla jednego świata”.
Dzień wypełniony był szeregiem aktywności. Tradycyjnie już, w ramach Dnia Samorządności, Dzień rozpoczęto meczem futsalu,podsumowującym całoroczne rozgrywki, oraz meczem siatkówki „Nauczyciele kontra uczniowie”. O godzinie 10.30 uczniowie wraz z gronem pedagogicznym wzięli udział w uroczystości/ apelu oficjalnie otwierającej/ym tegoroczne obchody. Apel był okazją podziękowania zwycięzcom rozgrywek sportowych jak i laureatom konkursów językowych. Kulminacyjną częścią programu była część artystyczna akcentująca obchodzony również Dzień Języków Obcych.Przesłaniem głównym inscenizacji były słowa Mahatma Gandhi’ego: „Youmust be the changeyouwish to see in the world”, podkreślające, iż wszelkie zmiany na świecie należy zaczynać od zmian samego siebie.

Program artystyczny był imitacją studia BBC News, które gościło uczniów odgrywających role wybitnych postaci, działaczy na rzecz praw człowieka i pokoju na świecie. Wśród nich znaleźli się: Martin Luther King, Mahatma Gandhi, Nelson Mandela, EmmelinePankhurst, XIV Dalai Lama i Lech Wałęsa. Poruszał problemy takie jak: niedobór wody,  prawa kobiet w Sudanie, klęski żywiołowe, prawa człowieka czy eksploatacja dzieci do wykonywania nielegalnej pracy w Kongo.
Kolejnym, ostatnim etapem obchodów był udział uczniów i nauczycieli w prezentacjach przygotowanych przez samych uczniów i specjalnie zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Stowarzyszenia „Jeden Świat” z Poznania, w tym wolontariusze z Turcji, Hiszpanii i Polski, którzy przygotowali prezentację na temat idei programu‘Eurowolontariat’, będącego częścią finansowanego ze środków unijnych programu „Młodzież w działaniu”; przedstawiciele Łotwy i Litwy – studenci programu Erasmus +, studiujący w ramach wymiany studenckiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie; wykładowcy tejże Uczelni: dr Marek Derenowski i dr Grzegorz Pawłowski odkrywający przed uczniami różnice w interpretacji komunikacji werbalnej i niewerbalnej w różnych kulturach świata oraz bogactwo świata fonetyki języka niemieckiego.
Całość uroczystości uświetniły piosenki w języku angielskim, w wykonaniu uczniów naszej szkoły - laureatów V Szkolnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej.

Katarzyna Potulna